simwireless-internetbillconsolecar-serviceroutertelegramenamadvoice-assistantdebit-cardmusic-noteman
creditcard

شماره شبا بانک ملی

بازگشت chevron_left
 • شماره شبا بانک ملی

  دریافت شماره شبا بانک ملی ایران

 • نوع تبدیل خود را انتخاب کنید

 • creditcard
  شماره حساب را در زیر وارد نمایید
 • IR
  شماره شبا را در زیر وارد نمایید ( بدون IR )
 • creditcard

بزرگ ترین بانک ایران، بی شک بانک ملی ایران است.

بانک ملی قبل از اینکه بانک های نظامی ایران با بانک سپه ادغام شوند بزرگ ترین بانک اسلامی و آسیای میانه بود.

بانک ملی بیش از 3000 شعبه در سر تا سر ایران دارد که حتی خدمات آن به خارج از ایران نیز ارائه می شود و در خارج از کشور نیز شعبه های مختلفی دارد.

در صورتی که شما یکی از مشتریان بانک ملی ایران باشید با مفهوم شماره شبا بانک ملی آشنایی کافی دارید ولی با این فرض که نمی دانید شماره شبا چیست به طور خلاصه می خواهیم با آن آشنا شویم.

نحوه دریافت شماره شبا بانک ملی ایران

شماره شبا عددی 24 رقمی است که بر اساس شماره حساب به دست می آید.

به این صورت که که این عدد ترکیبی از کد بانک و نوع حساب و شماره حساب شماست.

اصطلاحا این عدد با عنوان شماره شبا شناخته می شود و در زبان انگلیسی به آن IBAN گفته می شود.

شناسه بانکی یا معرف بانک ملی عدد 017 است و از طرفی شماره حساب نیست دارای 13 رقم است که به خودی خود تعیین کننده نوع حساب نیز هست.

شما به راحتی می توانید با یک ترکیب عددی ساده این دو مقدار و قرار دادن تعداد صفر شماره 24 رقمی شبا ملی خود را ایجاد کنید.

در قسمت بالای همین صفحه برای شما یک شماره شبا ملی برای شما عزیزان قرار داده ایم که بدون نیاز به حساب کتاب بتوانید شماره حساب مورد نظر خود را به شبای ملی تبدیل کنید.

دریافت شماره شبا ملی با شماره کارت

بی شک پر کاربرد ترین عددی که همه ما به خاطر می سپاریم و با آن سر کار دارین شماره کارت ماست. اما با توجه به تغییرات اخیر بانک مرکزی هر نقل انتقال با شماره کارت دارای کارمزد و محدودیت های ریالی است.

پس انتقال پول از طریق شماره شبا بهترین گزینه است، زیرا نه کارمزدی به آن تعلق می گیرد و نه با محدودیت های زیادی رو به روست.

پس مهم ترین نیاز ما این است که بتوانیم شماره کارت ملی خود را به شماره شبا تبدیل کنیم.

شبکه استعلام پس از بررسی های فراوان و بررسی روش های مختلف موفق به راه اندازی سیستم شماره کارت بانک ملی به شبا شد

برای دریافت شماره شبا ملی خودتون از طریق شماره کارت می تونین از فرم بالای همین صفحه استفاده کنید و از قسمت کارت به شبا، شبا خودتون رو به دست بیارین

ساختار شماره شبا چگونه است؟

شماره شبا دارای 24 رقم است. این ارقام پس از کد IR که مربوط به ایران است در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت. هر کدام از این اعداد بیانگر اطلاعات خاصی از حساب بانکی هستند. این اطلاعات به ترتیب شامل موارد زیر خواهد بود:

1.ارقام کنترل صحت ساختار که دو رقم بوده و پس از کد کشور قرار می گیرد

2.ارقام شناسه بانک که سه رقم هستند.

3.ارقامی که نشان‌دهنده نوع حساب بوده و یک رقم است.

18 رقم باقیمانده از شماره حساب گرفته می‌شود. از آنجا که ساختار شماره حساب در هر بانکی متفاوت است. ممکن است این 18 رقم به طور کامل پر نشود. به دلیل حفظ استاندارد و ساختار شبا، با توجه به تعداد ارقام شماره حساب، قبل از آن صفر درنظر می‌گیرند تا یکپارچگی شماره شبا حفظ شود.

انتقال وجه با سیستم شبا چه مزیتی دارد؟

یکی از مهمترین ویژگی‌ها شماره شبا این است که از طریق آن صرفا دریافت وجه انجام می‌شود. بنابراین امکان برداشت غیر مجاز وجه از حساب بانکی در آن وجود ندارد. به همین دلیل میتواند گزینه‌ایی عالی و ایمن برای انتقال وجه از طریق کارت به کارت باشد.

خطای واریز اشتباه وجه به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. شاید تعداد ارقام این شماره زیاد باشد، اما احتمال وجود حساب مشابه با همین شماره دور از انتظار است. بنابراین اگر اشتباهی در وارد کردن ارقم رخ دهد، پیغام خطا بلافاصله به مشتری و متصدی بانک ارسال خواهد شد. در نتیجه وجه به طور اشتباه واریز نخواهد شد.

اگر از سیستم شبا برای انجام امور بانکی استفاده کنید، دیگر لازم نیست، سایر اطلاعات مانند نوع حساب، نام، کد شعبه و …. را وارد نمایید. تمامی این اطلاعات در شماره شبا وجود دارد. با استفاده از این سیستم میتوانید بیشتر از سقف کارت به کارت، واریزی داشته باشید.

انتقال وجه با شبا چگونه انجام می شود؟

انتقال وجه با شبا از طریق پایا و ساتنا انجام میشود. سقف انتقال وجه در هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. منظور از پایا، سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی  و منظور از ساتنا سامانه تصفیه ناخالص آنی است. سقف تراکنش‌های شبا به شرح زیر است:

 • انتقال وجه با سیستم پایا تا سقف 15 میلیون تومان خواهد بود.
 • انتقال وجه با سیستم ساتنا تا سقف 50 میلیون تومان است.

تفاوت پایا با ساتنا

سامانه پایا و ساتنا هر دو برای انتقال وجه بین بانک‌های کشور طراحی شده‌اند. هر دو امنیت  و سرعت بالایی دارند. از سامانه پایا معمولا برای پرداخت‌های خرد استفاده می‌شود  و در مقابل  ساتنا برای پرداخت کلان مورد توجه قرار می گیرد.

دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق پیامک

برای دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق پیامک تنها کافی است چند گام ساده بردارید:

در مرحله اول نوع حساب خود را مشخص کنید. حساب شما یا سپرده است یا تسهیلات. برای دریافت شماره شبای هر یک از حساب‌ها، دستورالعمل یکسانی وجود دارد، تفاوت آنها تنها به کد ارسالی باز میگردد.

برای حساب سپرده الگوی زیر را رعایت کنید:

شماره حساب سیبا + فاصله + عدد صفر. مثال: «0 0302456201006»

برای حساب تسهیلات الگوی زیر باید رعایت شود:

شماره حساب سیبا + فاصله + عدد یک. مثال: «1 0302436203006»

حالا کافی است کد مورد نظر به شماره 20008018 ارسال نمایید تا شماره شبا برای شما ارسال شود. دریافت شماره شبا بانک ملی به همین سرعت و سادگی انجام خواهد شد.

دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق تلفن گویا

از طریق تلفن گویا نیز میتوانید اقدام به گرفتن شماره شبا بانک ملی نمایید. برای این منظور کافی است با شماره 09622 تماس بگیرد. البته بهتر است قبل از تماس شماره حساب را در کنار خود داشته باشید. پس از شماره‌گیری به شما اعلام می‌شود که وارد سیستم تلفن بانک و پرداخت قبوض بانک ملی شده‌اید. پس از آن به ترتیب شماره خدمات به شما اعلام خواهد شد. برای دریافت شماره شبا، کافی است عدد پنج را شماره‌گیری نمایید. سپس از شما درخواست می شود تا شماره حساب را وارد کنید. به این ترتیب شماره شبا در اختیار شما قرار خواهد گرفت .

آشنایی با بانکداری و سرگذشت آن

بانکداری تاریخچه طولانی و پیچیده ای دارد. در طول قرن ها، از بخش ضروری زندگی روزمره به چیزی که به طور فزاینده ای پیچیده و تخصصی است، تکامل یافته است. در این مقاله به تاریخچه بانکداری از ریشه تا به امروز می پردازیم. ما درباره چگونگی تاسیس بانک ها، وظایف اصلی آن ها و چگونگی تغییر آن ها در طول زمان بحث خواهیم کرد.

اولین شکل شناخته شده بانکداری، وام دادن بین دوستان یا اعضای خانواده بود. این کار عمدتا در جوامع کوچکی انجام می شد که همه یکدیگر را به خوبی می شناختند و می توانستند به طور ضمنی به یکدیگر اعتماد کنند. بانکداران اولیه حساب ها را با یکدیگر نگه می داشتند تا افراد بتوانند در صورت نیاز به راحتی وجوه را بین آن ها انتقال دهند.

با پیچیده تر شدن جامعه، بانک ها شروع به تخصصی شدن در زمینه های مختلف مانند وام های کوتاه مدت (ارائه وام های کوتاه مدت در برابر دارایی های ارزشمند)، سرمایه گذاری (ترغیب مشتریان به سرمایه گذاری در سهام یا اوراق قرضه)، و خرده فروشی (پذیرش سپرده ها از سوی مردم)کردند. بانک ها همچنین شروع به عرضه محصولات مالی مختلف مانند بیمه نامه ها و کارت های اعتباری کردند.

در طول سال ها، بانک ها دست خوش تغییرات متعددی شده اند که برخی از آن ها برای بهتر شدن و برخی دیگر نه چندان زیاد هستند؛ اما در مجموع، آن ها با تسهیل تراکنش ها و کمک به ما برای دسترسی به منابع مالی هر زمان که به آن ها نیاز داشته باشیم، همچنان نقش مهمی در جوامع ما ایفا می کنند.

تاریخچه بانک ها را می توان به تمدن های باستانی باز گرداند. بانکداران بابلی، مصری و چینی همگی در قرض دادن و استقراض پول دخیل بودند. اولین بانک مدرن بارکلیز بود که در سال ۱۶۹۴ در انگلستان تاسیس شد. بانکوک اولین بار در سال ۱۶۰۲ توسط شرکت هند شرقی هلند و شش سال بعد توسط شرکت آفریقای جنوبی بریتانیا منتشر شد. در سال ۱۷۹۲ رابوبانک اولین بانک تجاری جهان شد که دره ای خود را در لاهه باز کرد.

امروزه بیش از ۴۰۰۰ بانک در سراسر جهان با درجات مختلف اهمیت و اندازه وجود دارد. آن ها انواع خدمات مالی را به طور یک سان به مصرف کنندگان و کسب و کارها ارائه می دهند، از محصولات بانکداری سنتی مانند وام و رهن گرفته تا محصولات نوآورانه تر مانند صرافی های رمزارز و پلتفرم های پرداخت آنلاین. بانک ها نه تنها در تامین مالی کسب وکارها، بلکه در تسهیل تراکنش های اتریوم بین کاربران سراسر جهان نیز نقش مهمی ایفا می کنند. ماموریت آن ها این است که به مشتریان خود به خوبی خدمت کنند و به جامعه کمک مثبت کنند.