simwireless-internetbillconsolecar-serviceroutertelegramenamadvoice-assistantdebit-cardmusic-noteman

صفحه اصلی

creditcard

اسعلام چک برگشتی

بازگشت chevron_left
 • استعلام چک برگشتی

  استعلام چک برگشتی با کد ملی

 • نکته مهم
  برای دریافت استعلام چک می بایست شماره موبایل و کد ملی وارد شده با هم تطابق داشته باشد
 • user
  کد ملی صاحب چک را وارد کنید
 • mobile

اگر کار شما به صورتی هست که بیش تر از چک استفاده می کنین بی شک یکی از مشکلات شما سابقه حساب صادر کننده های چک، اما جالبه که بدونین که شما قبل از گرفتن چک می تونین وضعیت اعتباری و سابقه چک استعلام بگیرید و از اون ها با خبر بشید.

 

تا حالا شده به این موضوع فکر کرده باشین که چک های صیادی چه مزیت هایی رو به همراه داشتن؟ باید گفت با اجرا شدن قانون های چک های صیادی مزیت هایی زیادی رو به همراه داشته که مهم ترین اون بالا بردن ضریب اعتبار چک ها بوده.

حالا اگه بخواهیم به طور ساده تری به این موضوع اشاره کنیم میتونیم بگیم که با جایگزین شدن چک های صیادی به جای چک های قدیمی باعث شده تا افراد بد حساب شناخته شن و فردی که می خواهد چک دریافت کنه می تونه خیلی راحت با استعلام گرفتن سابقه های حساب و چک های برگشتی را مشاهده کنه و از فرد مورد نظر به همین راحتی مطمئن شه.

دوستان عزیز می تونین خیلی راحت سابقه های حساب و تعداد چک های برگشتی صادر کننده چک رو از بانک مرکزی استعلام بگیرید.

 

عنوان هایی که در این مقاله از وبلاگ شبکه استعلام به آنها می پردازیم به شرح زیر می باشد:

 

قانون های جدید چک صیادی

 

تو قانون جدید چک اگه یک نفر چک کشید و بهتون داد، ممکنه که نتونین اون چک نقدش کنین، چون صادر کننده باید کد یکتا 16 رقمی روی چک و مبلغ و تاریخو شناسه یا کد ملی دریافت کننده رو تو سامانه صیاد ثبت کنه و همین طور کسی که چک رو هم میگیره باید بره تو سامانه صیاد و کد یکتا چک رو وارد کنه و استعلامو همونجا تایید کنه تا مراحل صدور چک کامل بشه برای همینم دیگه چک های کاغذی به تنهایی دیگه اعتبار ندارند.

صادر کننده چک باید بره تو اینترنت یا موبایل بانک بانکی که چکشو از اونجا گرفته و اطلاعات رو تو سامانه صیاد وارد کنه ولی فرد دریافت کننده می تونه از درگاه هر بانکی که توش حساب داره بره تو سامانه صیاد و پرداخت انجا بده.

اگه هر کدومم بخوان از طریق اپ های پرداخت وارد سامانه پرداخت بشن باید با سیم کارتی که به نام خودشونه وارد بشن، کارت بانکیشونو توی نرم افزار ثبت کنن بعد برن توی سامانه فقط صادر کننده ک باید اطلاعات اون بانکی رو وارد کنه که دست چکشو صادر کرده.

ولی فرد دریافت کننده میتونه هر کدوم از مشخصات کارت بانکی خودشو که می خواهد رو ثبت کنه.

 

به چه صورت می تونیم از چک های صیادی استعلام بگیریم؟

 

اولین سوالی که ممکنه براتون پیش بیاد اینه که فرد صادر کننده چک آدم خوش حسابی هس یا نه؟ برای اینکه از این موضوع مطمعن بشین راه حلی وجود داره پس بهتره قبل از اینکه چک صیادی رو از فرد صادر کننده بگیرید استعلام خودتون رو انجام بدین تا بابت نقد شدن اون تا حدود زیادی مطمعن شوید و دیگر نگران نباشید.

در اینجا دو روش وجود داره که شما می تونین استعلام چک صیادی رو بگیرید:

اولین روش به این صورته که شما می تونین قبل از دریافت، چک شناسه استعلام 16 رقمی مندرج شده در چک های صیادی رو که روی چک مشخص شده را به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی به شماره ی 701701 پیامک کنید (1*1* شناسه استعلام 16 رقمی).

با روش گفته شده می تونین از وضعیت اعتباری صادر کننده چک با خبر شید هم چنین می تونین از تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده در سامانه بانک مرکزی مطلع بشوید.

حالا یک نکته مهمی که در اینجا وجود داره اینه که شناسه استعلام شما باید بدون هیچ گونه کاراکتر اضافه برای سامانه ارسال شه.

 

روش دومی که برای استعلام از چک صیادی وجود داره به این صورته که می تونین خیلی راحت همین شناسه 16 رقمی چک صیادی را در سامانه استعلام چک بانک مرکزی وارد کنین.

در آخر کد اعتبار سنجیتون را وارد کنید که معمولا به صورت حاصل جمعه و در آخر دکمه استعلامو بزنید. حال باید پاسخ برای شما نمایش داده می شود.

جواب استعلام چک های صیادی

اگه شما از طریق پیامک اقدام به استعلام چک کرده باشین، پاسخ استعلام چک صیادی شما نهایتا تا مدت 15 دقیقه به صورت پیامکی برای شما ارسال میشه، حالا اگه بعد از 15 دقیقه پیامکی دریافت نکردین برای شما پیامکی میاد که “عدم اخذ استعلام” رو به شما اعلام میکنه و شما باید دوباره برای استعلام گرفتن از چک صیادی اقدام کنید.

بهتره که بدونین استعلام های صورت به صورت رتبه بندی بر اساس رنگ به شما نمایش داده میشه:

 • سفید: اگر وضعیت سفید بود یعنی فرد صادر کننده چک هیچ گونه سابقه چک برگشتی نداره و اگه داشته تمامی اون ها برطرف شده و مشکلی وجود نداره.
 • زرد:اگه وضعیت در حالت  زرد قرار داشت فرد صادر کننده چک یک فقره چک برگشتی داره که حداکثر مبلغ 5 میلیون تومان تعهد برگشتی هست.
 • نارنجی: اگه وضعیت در حالت نارنجی قرار داشت فرد صادر کننده چک دو یا چهار چک برگشتی داره که حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان تعهد برگشتی هست.
 • قهوه ای:  اگر وضعیت در حالت قهوه ای قرار داشت فرد صادر کننده چک پنج تا  ده فقره چک برگشتی داره که حداکثر مبلغ 50 میلیون تومان تعهد برگشتی هست.
 • قرمز:  اگر وضعیت در حالت قرمز قرار داره به این معنی که فرد صادر کننده بیش تر از ده چک برگشتی داشته یا بیش تر از مبلغ 50 میلیون تومان تعهد برگشتی داره.

 

 

استعلام چک های صیادی چقدر هزینه داره؟

 

شاید این سوال به وجود بیاد که بابت استعلام هر چک صیادی از سامانه بانک مرکزی چقدر باید هزینه پرداخت کنیم؟ شما عزیزان باید بابت استعلام گرفتن از هر چک صیادی 350 تومان پرداخت کنید.

هزینه گفته شده برای کل مراحل استعلام و همه ی پیام های پاسخ ارسال شده برای درخواست استعلامه. حالا شما برای هر استعلامی که می گیرید باید این هزینه رو پرداخت کنید.

خیلی راحت می تونین با هر شماره تلفن همراهی که دارین در طول روز چهار تا استعلام مربوط به چک های صیادی را درخواست کنید.

 

استعلام چک با کد ملی

 

جالبه که بدونین استعلام چک با کد ملی هم امکان پذیره ورودی اول ما در واقع کد ملی ما هست که شما می تونین با استفاه از این سرویس در زمانی که کد ملی خودتونو وارد می کنین  لیستی را مشاهده کنین که که چک های برگشتی کاربر را مشخص کرده، هم چنین شماره حساب رو به شما نمایش میده، میزان مبلغ چک های برگشت خورده را نیز می تونین ببینید. جالبه که بدونین تاریخ چک های برگشت خورده هم نیز قابل مشاهده هست.

حالا برای بعضی ها این موضوع اهمیت داره که از چه کد شعبه بانکی چک بوده و نام و شعبه بانک صادر کننده چک چی بوده که همه این ها قابل مشاهده هست و خیلی راحت بعد از وارد کردن کد ملی می تونین ببینید.

هم چنین می تونین متوجه بشین که تاریخ اصلی وصول چک چی بوده و شناسه چک و شماره چک رو هم مشاهده کنید.

نکته مهمی که در اینجا وجود داره و قابل دیدن هست اینه که نام  و نام خواندگی کاربر به همراه کد ملی اون برای شما به نمایش گذاشته میشه.

پس به طور کلی شما با وارد کردن کد ملی می تونین موارد گفته شده در متن زیر را مشاهده کنین:

 1. لیست چک های برگشتی کاربر نمایش داده میشه.
 2. شماره حساب مربوط به چک هم قابل مشاهده کردن.
 3. شناسه چک
 4. تاریخ وصول چک
 5. تاریخ برگشت چک
 6. مبلغ چک برگشتی
 7. کد بانک صادر کننده چک
 8. کد شعبه صادر کننده چک
 9. نام و شعبه بانک صادر کننده چک
 10. نام و نام خانوادگی کاربر به همراه کد ملی اون نیز قابل مشاهده هست.

حالا ما در کنار موضاعات گفته شده توضیحاتی هم درباره چک داریم که سعی کردیم در این متن  نکات مهم در مورد چک و انواع چک رو توضیح بدیم.

نکات مهم در مورد چک

 • نکته مهمی که هست اینه که چک تنها با امضا معتبره و درج کردن مهر یا اثر انگشت به جای امضا قابل قبول نیست.

برای همین که تو بانک ها زمانی که چک ارائه میدن، اول از همه امضا مندرج در چک را با نمونه امضا فرد صاحب حساب مطابقت می دهند تا از درستی اون مطمئن شوند.

 • صادر کننده در زمان صدور چک باید تو حساب جاری خودش به اندازه مبلغی که تو چک می نویسه وجه داشته باشه.
 • چک باید به محض اینکه به بانک تحویل داده میشه در صورتی که شامل مورد های چک برگشتی نباشه پرداخت میشه.
 • حالا اگه فرد صادر کننده چک برای پرداخت وجه چک از طرف بانک شرطی گذاشته باشه، بانک بدون توجه کردن به اون شرط وجه را پرداخت میکنه.
 • اول از همه اینکه صادر کننده چک باید مورد هایی که تو متن چک قید شده را به طور درست و بدون قلم خوردگی کامل کنه.
 • حالا ممکنه چک شما خط خوردگی داشته باشه خیلی راحت می تونین در پشت چکتون کلمه یا عدد درست را بنویسین و امضا کنید.

 

انواع چک

شده تا به حال براتون سوال بشه که چند نوع چک وجود داره؟ در این قسمت از مقاله مهم ترین انواع چک را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

چک ها 7 نوع دارند که عبارتند از:

چک عادی

 

 • چک عادی: یکی از انواع چک ها چک عادی، چکی هست که صاحب حساب اونو در وجه دیگر افراد صادر می کنه. چک های عادی اعتبار پرداختی خاصی ندارند و تنها به اعتبار صاحب حساب می تونیم به اون ها اعتماد کنیم و به ثبت اون ها تو سامانه صیاد اقدام کنیم.

چک تایید شده

 

 • چک تایید شده: این دسته از چک های تایید شده برخلاف چک های عادی از اعتبار بالاتری برخوردارند، چرا که بانک وجود وجه چک را در حساب تایید می کند. به این ترتبیه که حساب صادر کننده چک را به میزان مبلغ مندرج در چک را جدا و مسدود می کند و وجهی که تایید شده باشه را فقط به دارنده چک پرداخت می کنند.

چک رمز دار یا بین بانکی

 

 • چک رمز دار یا بین بانکی: این نوع چک، چکی هست که به تقاضای فرد مشتری توسط خود بانک برای یکی دیگه از بانک های دیگه در کشور صادر میشه و درواقع می تونیم بگیم باعث انتقالات مالی از حساب بانک مشتری به بانک دیگه میشه. نکته ای که وجود داره اینه که این نوع چک ها با رمز صادر می شوند.

 

چک تضمین شده یا بانکی

 

 • چک تضمین شده یا بانکی: از دیگر انوع چک ها می تونیم به چک تضمین شده اشاره کنیم، که به تقاضای خود مشتری توسط بانک صادر میشه. این چک در وجه خود بانک صادر کننده و یا یکی از شعبه های همان بانک خواهد بود. مزیتی که این چک داره تضمین کردن پرداخت وجه توسط خود بانک صورت می گیره.

چک سفید امضا

 

 • چک سفید امضا: چک سفید امضا نیز از انواع چک ها می باشد. چکی هست که توسط صادر کننده امضا میشه اما نام دارنده، تاریخ چک و دیگر مورد ها در آن قید نمیشه.

چک مسافرتی

 

 • چک مسافرتی: یکی دیگه از انواع چک ها چک مسافرتی هست که بیش تر تحت عنوان تراول چک میشناسنش، در واقع می تونیم بگیم چکی هست که توسط خود بانک صادر میشه و مبلغ چک روی چک درج شده است.

چک مدت دار

 

 • چک مدت دار: چک مدت دار نیز با نام چک وعده دار شناخته می شود. چکی هست که امروز برای مدتی بعد صادر میشه و تاریخ صدور و سر رسید اون فرق میکنه. به عنوان مثال در نظر بگیرید که تاریخ صدور چک 1399/10/19 باشه اما تاریخ سر رسید چک 1400/01/09 باشه.

 

 

نکات مهمی درباره ارکان چک

بهتره که بدونین هر چک ارکانی داره که برای اینکه بتونین هر ورق چکتون صادر کنین باید نکات مهم را رعایت کنید. پس نتیجه می گیریم باید هر ورق چک سه رکن مهم داشته باشه، بنابراین ارکان چک عبارتند از:

صادر کننده چک

اولین رکنی که در ارکان چک وجود دارد صادر کننده چک هست. در واقع می تونیم بگیم اون شخصی هست که صاحب حسابه و ورق چک را تکمیل و امضا می کنه.

دارنده چک

دومین رکنی که از ارکان چک وجود داره دارنده چک هست. کسی هست که چک برای اون صادر شده، به طور کلی چک می تونه در وجه شخص معین به حواله کرد یا در وجه حامل صادر شه.

جالبه که بدونین کسی که چک با پشت نویسی یا وراثت به اون منتقل شده هم دارنده چک حساب میشه و طبق قانون تنها فرد دارنده چک می تونه اقدام به شکایت کیفری از چک برگشتی کنه.

مُحال علیه چک

سومین رکن از ارکان چک محال علیه است. در اسناد تجاری محال به یک معنا است که به معنای پول می باشد. حالا شاید این سوال پیش بیاد که چک بی محل چیه؟ می تونیم اینجری بگیم که چک بی محل یعنی چکی که پول در حساب آن وجود ندارد.

محال علیه، به معنی محلی هست که پول یا اعتبار چک در اون وجود داره و از اون نگهداری میشه. محال علیه در چک صرفا همان بانک است.

در این مقاله از سایت معتبر شبکه استعلام هدف ما بر این بوده است که استعلام چک برگشتی با کدملی را به شما عزیزان آموزش دهیم. به کمک این آموزش شما عزیزان می توانید اطلاعات خودتان را در این زمینه بیشتر کنید در این مقاله از شبکه استعلام به صورت کامل به این موضوع اشاره شده است. اگر بعد از خواندن این مقاله از شبکه استعلام سوالی برای شما عزیزان پیش آمد می توانید از طریق کامنت با ما سوالات خودتان را در میان بگذارید. برای آموزش های بیش تر می توانید به وبلاگ شبکه استعلام مراجعه کنید و از آموزش های وبلاگ شبکه استعلام استفاده کنید.

برای ورود به سامانه بزرگ شبکه استعلام تنها کافیست در گوگل کلمه شبکه استعلام به آدرس tehrancharge.com را جستجو کنید.